
Tudorovcům jsem se věnovala už v práci, ale bohužel jsem se nemohla realizovat směrem, jakým jsem chtěla, tzn. "kostýmovým". Ani se neptejte proč, můj text prošel strašně drsnou cenzurou a za ten paskvil se dodnes stydím. Přece jen je to moje vizitka a nikoho nezajímá, že mi do toho někdo zasahoval.
První dva díly mě moc nezaujaly, navíc ten dabing je příšerný. Ale pak jsem tomu poměrně hodně propadla a nyní jsem shlédla obě série a těším se na třetí, která bude myslím v dubnu.
Natočit historický seriál je poměrně riskantní, sama bych nevěřila, že se ujme. Ale stačí, když to pojmete trochu jinak a krále Jindřicha proutníka vyobrazíte jako nevyrovnaného mlaďocha a ne jako to tlusté prasátko, které vidíme na obrazech. Celý seriál stojí a padá na výkonu Jonathana Rhys Meyerse. Můj kolega o něm řekl, že má "jebavý voči". Sice přesně nevím, co tím myslel, ale funguje to bezvadně. :)
Hlavní devizou tohoto seriálu jsou poměrně proměnlivé charaktery. Moreovi jsem zpočátku zobala z ruky a pak začal pan filozof upalovat lidi. Kardinál Wolsey je představen jako záporák a intrikán, na konci však zjišťujete, že to byl jeden z mála inteligentních lidí v králově blízkosti, což zpětně uznává jak král, tak i Anna Boleynová. Ta se ostatně také zpočátku projevuje jako ctižádostivá mrcha (vzpomeňme na Natalii Portman v The Other Boleyn Girl), ale krále miluje a na konci 2. série se snaží svůj úděl přijmout s hrdostí.
Samotný Jindřich vás dokáže chvílemi pěkně vytáčet, ale nikdy to nepřekročí určitou hranici, že byste si řekli, že ho nenávidíte, nebo ho naopak bezmezně milujete. Je to pořád něco mezi tím. Poklona před scénáristy.
Navíc to není žádná telenovela. Je to život. Král Annu skutečně miluje, ale jen co porodí holčičku, už se utěšuje milenkou. Na konci z té mega lásky, která způsobila rozvrat v církvi, nezůstane vůbec nic. Rozhodnutí, která se zpočátku jevila jako správná, jsou náhle špatná. A vy se můžete jen pousmát, když Jindřich Anně říká, že to by musel Londýn utonout v Temži, aby jí přestal milovat. On to samozřejmě myslí vážně a věří tomu. A my už víme, že Anna stejně skončí na popravišti. I v tom tkví půvab celého seriálu.
Trochu problém jsou podivné čachry s obsazením. Půlka postav po 1. sérii kamsi zmizela, ve druhé sérii značně chybí Wolsey v podání Sama O´Neila. Petr O´Toole je sice veličina, ale nezasahuje tolik do děje a navíc se vůbec nesetká s hlavními postavami. Ve třetí sérii navíc bude hrát Jane Seymourovou jiná herečka. Škoda, někde jsem četla, že Jane měla ve skutečnosti velký nos, ta ve druhé sérii ho měla poněkud výraznější, než ta nová. :)


V anotaci jsme měli napsáno, že seriál obsahuje "velké množství sexuálních scén". Řekla bych, že v 1. sérii jich bylo víc a byly otevřenější (zvláště ta závěrečná), ale je možné, že jsem si už v 2. sérii zvykla. Navíc někdo poznamenal, že co se týče sexu, tak na Řím Tudorovci nemají. Tak to už si fakt nedokážu představit. :)
Mrkla jsem na ohlasy na seriál na imdb.com a nestačila jsem se divit, kolik fanoušků i odpůrců Tudorovci mají. Za hlavní zlo považují anti-fanoušci hlavně producenta Hirsta, který by podle nich měl přestat opakovaně znásilňovat historii a vyčítají mu poměrně velké historické nepřesnosti v ději. Tudorovce nazývají "soft-pornem, které se maskuje jako historické drama". Já nemám problém se povznést nad historickými nepřesnostmi, ba naopak, baví mě je vyhledávat a zjišťovat. Pokud s tím má někdo problém, jeho chyba.

Druhým zlem je podle mnohých právě hlavní představitel, který se na Jindřicha vůbec nehodí. Jedním z argumentů je, že není tlustý a zrzavý. Taky prý nehraje dobře. Kateřina vypadá spíš jako jeho matka, ale přitom byl mezi nimi šest let rozdíl. Čímž jsme se opět dostali k historickým nepřesnostem. Je mi celkem jedno, jestli je Jonathan zrzavý, nebo má jebavý voči, ale hraje dobře a námitky o jeho vzhledu jsou irelevantní. Problém nastane, pokud tvůrci zajdou dál a budou chtít ukázat Jindřicha v pozdějším věku.
Ano, kostýmy. Jsou úžasné. Pro všechny tři série část z nich vyráběla Barrandovská studia. Ne však pro hlavní postavy, ale hlavně pro komparz.

Co se týče hlavních postav, tak Tudorovci jsou seriál, který s oblibou recykluje kostýmy z filmů, mini-sérii a seriálů ze stejné nebo z alžbětinské doby. Není jediný, ale co jsem tak prolézala kostýmová fóra, rejpalové našli dost kostýmů, které byly použity v televizních filmech o královně Alžbětě, nebo také v Zamilovaném Shakespearovi. A nejde jen o kostýmy, ale také o šperky. Je to celkem pochopitelné, nicméně po bližším ohledání zjistíte, že to je skutečně stejný kostým, který byl použit jinde, ale naštěstí z mírnými upravami. :) (třeba chybí krajka u rukávů)
Ráda bych vás zaahrnula obšírnějším rozborem, ale zatím jsem toho tolik nenastudovala. Až tam učiním, tak se tu určitě setkáte s nějakými postřehy.

Zajímalo by mě, zda natočí skutečně 6. sérií, podle počtu Jindřichových manželek. Ale to už by právě musel hlavní herec zestárnout a pořádně se vypasit. Nebo můžou scénáristi udělat rázný skok a další série může být o vládě Mary a Alžběty, vždyť se seriál jmenuje tak, jak se jmenuje.
Tudorovce rozhodně doporučuji. A hlavně mě utvrdili v tom, že každému se všechno dobré i to špatné jednou vrátí.
Na závěr vám doporučuji bloopers, tedy zkažené scény z 1. série Tudorovců. Tohle je odkaz na první část, je jich celkem šest a vřele vám je doporučuji shlédnout všechny. Není nad to, když herci oblečení v historických kostýmech najednou řeknou "shit" nebo "fuck", nebo když představitel Morea předvádí, že se mu chce zvracet. :) ZDE